Patenie i picie

aw ustalili, że na północ od 62 równoleżnika alkohol ludziom o wiele bardziej szkodzi, niż na południu.

W basenie Morza Śródziemnego, we Francji, Hiszpanii czy we Włoszech, nie mówiąc już o krajach arabskich, gdzie religia wprawdzie zabrania picia alkoholu, ale — jak każde tamtejsze dziecko wie — też się potajemnie pije i to niemało, nie ma tak złych skutków picia, jak np. w Danii, Szwecji, Finlandii czy Polsce.

Więc zaczęto badać sprawy odżywiania w tychże krajach, potem sprawy witamin, składników mineralnych itd. W końcu wysnuto wniosek, że: „szkody wywołane alkoholem są uwarunkowane ekologicznie”. Bo oto stwierdzono, że szkodliwe działanie alkoholu nasila się wówczas, gdy w organizmie są braki czy niedobory takich związków, jak sole wapnia, magnezu, selenu, cynku, litu oraz niektórych witamin. W dodatku alkohol obniża jeszcze w naszym organizmie poziom tychże metali, a szczególnie: cynku, wapnia, magnezu i litu. Nie dość na tym. Otwiera on drogę i ułatwia przenikanie — szczególnie do mózgu — takich trucizn, jak metale ciężkie (ołów, rtęć, kadm, beryl…). Czyli — gdy brak składników mineralnych koniecznych dla zdrowia — do organizmu dostają się metale „negatywne”, wprost trucizny. No i skutki są widoczne.

U nas i górale, i Kaszubi piją dużo alkoholu, szczególnie na zabawach, weselach itp. Górale „rozrabiają”, żadna uroczystość nie obejdzie się tam bez awantur, nieraz prowadzących do dramatycznych wypadków, a takie ekscesy są praktycznie nieznane wśród Kaszubów. Ale… stwierdzono, że na Pomorzu jest 300 razy więcej litu w wodzie, powietrzu i glebie niż w górach oraz na Podhalu. I więcej, niż w innych częściach kraju.

Niełatwo jest oduczyć się picia. Ale można warunkami ekologicznymi i odpowiednim odżywianiem złagodzić nieco jego skutki. Uzyskać szybsze wyparowywanie alkoholu z organizmu, aby nie zatruwał mózgu, więc po prostu uczynić picie „bezpieczniejszym”.

Powtórzmy: organizm pijącego wymaga zwiększonych ilości wapnia, magnezu, cynku, selenu i litu oraz witamin C, A i E i z grupy B. Wszystko to można dostarczyć organizmowi wraz z odpowiednim odżywianiem ).

Strony: 1 2

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>