Nadmierne dawki zażywanych w dzieciństwie witamin

U nas — uważa się, że zawartość ponad 0,5 mg rtęci w 1 kg żywności już jest niedopuszczalna. Badano 121 partii konserw rybnych w 5 asortymentach przeciętnie było w puszkach 0,2 mg rtęci na 1 kg zawartości.

Jako przykład podajmy, że najmniej rtęci zawierał „Śledź po gdańsku” w oleju, bo 0,07 ± 0,02 mg/ kg. Czyli — polskie ryby w puszkach możemy spokojnie spożywać.

Świat zrobił się nagle bardzo mały. Już śniegi na szczytach niedostępnych gór w Himalajach okazały się skażone pyłami cywilizacji. O czystą wodę coraz trudniej, nie tylko w głębi lądów, ale i w morzach, i oceanach. Hasła ochrony środowiska nie mogą być tylko hasłami, jeśli człowiek ma przetrwać na tej planecie.

Zastrzec też na początku wypada, że nie należy nadużywać witamin w pigułkach, co w wielu krajach jest bardzo modne. Niektóre, np. A i D, stosowane w nadmiarze mogą powodować bardzo niekorzystne objawy aż do choroby włącznie.

Znane są teorie, że młodzież, czyli tzw. nastolatki, dlatego jest taka agresywna, wybuchowa itp., bo w okresie dojrzewania eksploduje nagromadzona w ich organizmach energia, której katalizatorami są nadmierne dawki zażywanych w dzieciństwie witamin. Jest w tym trochę literackiej fantazji, ale…

Jeśli narysujemy wykres graficzny w postaci poziomej linii, na której oznaczymy witaminy, przeznaczając dla każdej odcinek proporcjonalny do zapotrzebowania na nią naszego organizmu, to ponad 3/ 4 tej linii zajmie witamina C. Potrzebujemy jej bowiem średnio 80 mg, podczas gdy wszystkich pozostałych witamin razem wymaga nasz organizm około 20 mg. Co wcale nie oznacza, że są mniej ważne! I że te 80 mg witaminy C, to już „cała o niej prawda”.

Już w 1747 r. student medycyny uniwersytetu w Edynburgu James Lind, późniejszy lekarz okrętowy, odkrył, że owoce cytrusowe są środkiem skutecznym w leczeniu marynarzy chorych na szkorbut. Ale dopiero w 1932 r. można było stwierdzić, że tą tajemniczą substancją zawartą w cytrusach jest kwas askorbinowy, czyli witamina C.