JAK POSTĘPOWAĆ W CHOROBIE WRZODOWEJ? CZ. II

Wrzodowcom polecam też picie soku ze świeżej kapusty i marchwi co najmniej przez miesiąc po !-2 szklanki dziennie. W tym celu umyte liście białej kapusty i marchew kroi się na kawałki i wkłada do miksera lub sokowirówki. Otrzymany sok trzeba natychmiast wypić (nie przechowywać), by w pełni wykorzystać jego lecznicze właściwości.

Możemy sobie także zaaplikować 10-proc. propolis, który zażywa się dwa razy dziennie po 25 kropelek rozcieńczonych w wodzie z dodatkiem łyżeczki miodu. Propolis przygotowujemy w następujący sposób: 100 g 95-proc. spirytusu i 10 g kitu pszczelego łączymy razem. Kit możemy rozetrzeć lub rozdrobnić i włożyć do butelki ze spirytusem. Mieszankę macerujemy przez 14 dni, trzymając propolis z dala od dziennego światła. Raz dziennie potrząsamy butelką, aby kit szybciej się rozpuścił. Po 14 dniach przecedzamy zawartość butelki przez lejek z watą. Tak otrzymany propolis jest gotowy do spożycia, a przechowywać go możemy nawet 12 lat.

Przy chorobie wrzodowej zaleca się też używanie ziół w granulatach, np. Gastrogranu i Nervogranu (2 x dziennie po łyżeczce, popijać ciepłą herbatką dziurawcową Hyper fix), może być także Ekologran – 1 łyżeczka na noc lub po obiedzie przy wzdęciach, także Multi- witamina 3 x 1 tabletka dziennie.

Przy współistniejącej niedomodze wątroby lub bólach pomaga zażywanie 30 kropli Solarenu + łyżeczkę Herbagastrinu w 1/4 szklance wody. Żołądek wrzodowca, w odróżnieniu od żołądka człowieka zdrowego, wydziela kwas solny i pepsynę nie tylko w czasie posiłków, ale także poza nimi. Trawiący sok żołądkowy, spływając po pustym żołądku i dwunastnicy, może u osoby predysponowanej doprowadzić do powstania nadżerki lub owrzodzenia. Dlatego zalecenie o częstych choć mało obfitych posiłkach jest dla wrzodowców szczególnie ważne.

W chorobie wrzodowej trzeba unikać zażywania leków, które zwiększają skłonność do powstawania owrzodzeń trawiennych. Przykładem są leki przeciwzapalne, hamujące produkcję śluzu ochronnego, np. popularna Polopiryna i jej pochodne, Butapirazol oraz leki przeciwbólowe, np. tabletki od bólu głowy. Jeśli nie ma wyraźnego zalecenia lekarza, któremu należy powiedzieć, że cierpi się na chorobę wrzodową, leków wrzodotwórczych należy unikać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>