ZIOŁA W NADCIŚNIENIU CZ. II

Ojciec Grzegorz Franciszek Sroka w swym „Poradniku ziołowym” zaleca przy nadciśnieniu tętniczym następującą mieszankę ziołową: 100 g ziela jemioły, po 50 g ziela barwinka mniejszego, ziela serdecznika, liścia ruty, kwiatu głogu, kwiatu rumianku, liścia poziomki i kłącza perzu. Zioła te miesza się razem i parzy. Na 1 szklankę wrzątku bierze się I łyżkę mieszanki i parzy pod przykryciem przez 20-30 minut. Po przecedzeniu pije się ciepłe 3 razy dziennie po jedzeniu.

A oto inne mieszanka ziołowa stosowana przy nadciśnieniu: 20 g morszczynu, 30 g owocu głogu, 30 g ziela jemioły, 40 g ziela skrzypu, 40 g owocu róży, 25 g korzeni kozłka, 30 g czarnego bzu oraz 25 g ziela ruty. Po zmieszaniu, 1 łyżkę ziela zalewa się szklanką wrzątku i zostawia do naciągnięcia. Pije się 2 razy dziennie rano i wieczorem.

Można pić jeszcze inną mieszankę ziołową: 30 g ziela jemioły, 30 g owocu głogu, 30 g ziela skrzypu i 5 g jaskółczego ziela miesza się razem i parzy 1 łyżkę ziół na szklankę wrzątku. Pije się 3 razy dziennie.

Rewelacyjnym środkiem skutecznie obniżającym ciśnienie jest także aronia, od kilkunastu lat coraz częściej uprawiana na działkach. Jej owoce są prawdziwym magazynem witamin (C, PP, z grupy B oraz E) poza tym zawierają składniki mineralne – wapń, miedź, molibden, mangan i inne. Wyciągi z aronii zyskały sławę dzięki kosmonautom, którzy stosowali je w leczeniu choroby popromiennej. Jak twierdzi Irena Gumowska, dzięki zawartości wit. PP, która w owocach aronii występuje w nie spotykanych gdzie indziej ilościach, wpływa ona na wzmocnienie naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi. Wystarczy przez 4 dni zjadać po 25 dag owoców, by już zaobserwować dodatnie skutki kuracji.

Wszelkie kuracje ziołowe trzeba bezwzględnie konsultować z lekarzem. Zioła leczą, to prawda, ale mogą także szkodzić. Zwłaszcza stosowane w zbyt dużych dawkach lub przez zbyt długi czas.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>