ZDROWE BIOPIERWIASTKI CZ. II

Nasz organizm nie potrzebuje dużo jodu, jednak jego niedobór powoduje choroby tarczycy. Jod występuje głównie w rybach. Powinien znajdować się również w soli, obok magnezu, litu, selenu i cynku. Niestety, oczyszczona sól nie zawiera tych pierwiastków. Radzę zatem zaopatrywać się w sól nieoczyszczoną, która od czasu do czasu bywa w sklepach. Jod znajduje się również w wodzie np. z niektórych studni głębinowych. Najmniej jest go na Podkarpaciu, najwięcej nad morzem. Osobom chorym na tarczycę radzę zatem spędzać urlop nad morzem i jak najwięcej przebywać na powietrzu.

Z kolei cynk {opryszczka, trądzik, gojenie ran, wrzodów żołądka) znajduje się w otrębach i kiełkach pszenicy, płatkach owsianych, chlebie razowym, nasionach dyni i słonecznika, grzybach, czosnku, śledziach i makreli.

Niedobory żelaza objawiają się anemią i przemęczeniem. Żelazo jest łatwiej przyswajane przez organizm, jeśli spożywa się je razem z witaminą C, oczywiście naturalną, nie w pastylkach. Sporo żelaza zawiera wątroba i inne podroby, warzywa, na przykład suchy groch i fasola, szczaw i szpinak, buraki, poza tym płatki owsiane.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważną rolę w organizmie spełnia wapń. Pod dostatkiem jest go w mleku i jego przetworach. Fluor chroni przed próchnicą zębów. Pewnych ilości fluoru dostarcza nam herbata. Kobalt przyczynia się do ogólnej regeneracji ustroju, bierze udział w wytwarzaniu wit B12oraz kwasu foliowego, stanowiąc tym samym czynnik zapobiegający anemii. Niedobór selenu (ryby morskie, szczególnie śledzie, drożdż.e, czosnek) przyczynia się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych.

Urozmaicona dieta, bogata w gruboziarniste pieczywo, kasze, warzywa i owoce, ryby, nabiał, podroby jest gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Odradzam jednak łykanie bez konsultacji z lekarzem wszelkich makro- i mikroelementów w postaci preparatów farmaceutycznych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>