NOTUJ CO JESZ!

Chociaż na żywność patrzymy zwykle z punktu widzenia jej smaku, nie należy zapominać, że to, co jemy, jak się żywimy, ma niebagatelny wptyw na nasze zdrowie. W 1970 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę chorób, których przyczyny tkwią w niewłaściwym odżywianiu się. Należą do nich m.in. białaczki, anemia, choroba Basedowa, cukrzyca, czerwienica, czyraczyca, gnilec czyli szkorbut, krzywica, łuszczyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nadkwasota i nerwica żołądka, niedokrwistość, nieżyt spojówek, nieżyt żołądka, otyłość, pęcherzyca, ropowica, świąd skóry, wrzód żołądka i dwunastnicy.

Z rejestru podałam, rzecz jasna, tylko te choroby i objawy chorobowe, które w Polsce zdarzają się dość często. Jest również ogólnie znane, że przy niewłaściwym żywieniu, nawet najbardziej błaha choroba może mieć ciężki przebieg, dawać komplikacje.

Co to znaczy niewłaściwe żywienie? Nie polega ono tylko na nieregularnym przyjmowaniu posiłków, lecz również na ich monotonii, kiedy organizm nie otrzymuje tych wszystkich składników, które są mu potrzebne i których brak może wywołać wyliczone wyżej, niebezpieczne choroby.

„Recepta” na właściwe żywienie jest niesłychanie prosta: przez miesiąc notujemy poszczególne artykuły żywnościowe surowe i gotowane, które zjawiają się na naszym stole. Powinno ich być nie mniej niż 60, przy czym więcej niż połowa surowych. 14 zasad prawidłowego odżywiania się:

– 1. Nie przejadać się.

– 2. Ograniczyć ilość mięsa, a zwiększyć ilość jarzyn.

– 3. Jarzyny powinny być spożywane w połowie gotowane, w połowie na surowo.

– 4. Jadać to, co smakuje i odpowiada wzrokowo.

– 5. Nie jeść w trakcie oglądania telewizji, nawet najciekawszych programów.

– 6. Jeść wtedy, kiedy odczuwa się głód, więc niekoniecznie regularnie. 24

– 7. Nie objadać się przed snem.

– 8. Ograniczyć tłuszcze zwierzęce na korzyść tłuszczów roślinnych, które nie zawierają cholesterolu.

– 9. Nie przejadać się słodyczami i ograniczać cukier. Lepiej osłodzić herbatę miodem.

– 10. Dla dobrego trawienia zjadać jeden produkt, np. najpierw surówkę, potem mięso i kartofle.

– 11. Stosować przyprawy trawienne: pieprz naturalny i ziołowy, kminek, majeranek, cząber, czosnek itp.

– 12. Nie należy pić zbyt gorących płynów ani spożywać gorących pokarmów.

– 13. Nie dojadać resztek, lepiej wyrzucić.

– 14. Nie wszystkie drogie produkty spożywcze są lepsze od tańszych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>