CENNE HERBATY ZIOŁOWE CZ. II

Smaczny i ceniony jest napar z lipy. Jej kwiaty odznaczają się silnym, miodowym zapachem. Zawierają garbniki, śluzy, pektyny, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, m.in. mangan, oraz olejki eteryczne, cukry i niektóre witaminy. Kwiat lipy posiada właściwości napotne i przeciwgorączkowe, stosuje się go w przeziębieniach, anginach, a także w chorobach nerek, pęcherza i nerwicach.

Napar sporządza się w podobny sposób: i łyżkę kwiatu lipy zalewa się I szklanką wrzątku. Po naciągnięciu pije się herbatkę 3 razy dziennie po pól szklanki. Młodzieży, której dokucza trądzik młodzieńczy, polecam herbatkę z fiolka trójbarwnego, czyli popularnych bratków polnych. Ponieważ trądzik ma najczęściej przyczyny wewnętrzne, pojawia się bowiem zwykle w okresie dojrzewania, nie pomagają z reguły żadne środki kosmetyczne, stosowane zewnętrznie. Korzystny wpływ mają właśnie zioła, które regulują i poprawiają przemianę materii. Bratek polny i dziurawiec można często kupić w wygodnych torebeczkach jednorazowego użytku, co bardzo ułatwia kurację. Ziele to działa również napotnie i moczopędnie. Stosowane jest także przy nieżytach górnych dróg oddechowych i suchym kaszlu.

Prawdziwą kopalnią zdrowia jest pokrzywa zwyczajna, zawierająca cenne karotenoidy, flawonoidy, duże ilości chlorofilu, witaminy C i A, sole mineralne (potas, wapń, żelazo), garbniki, tłuszcze, węglowodany i białka. Ceni się ją także szczególnie za właściwości moczopędne (ułatwia wydalanie zbędnego mocznika i chloru), krwiotwórcze, pobudzające przemianę materii i zmniejszające nadmierne poty. Pokrzywę poleca się też często przy niedokrwistości i anemii. Oczywiście najcenniejsza jesz pokrzywa świeża, z której wyciska się sok bądź świeże liście dodaje do sałatek. Ususzone ziele pije się natomiast w postaci herbatki po pół szklanki 3 razy dziennie. Przyrządza się ją z 1 łyżki ziela zalanego 1 szklanką wody, gotując na małym ogniu przez kilka minut.

Pijąc ziółka, a szczególnie gotowe mieszanki, trzeba jednak poradzić się lekarza. Przestrzegam również przed popijaniem gotowego soku z dziurawca tuż przed pójściem na plażę. Przebywając na słońcu można bowiem nabawić się porażenia słonecznego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>