Przy tym wielu uczonych zgodnie stwierdza, że tak u ludzi jak i u zwierząt niedobór magnezu, wapnia i cynku przy nadmiarze kadmu w wodzie pitnej i wielu przemysłowych produktach spożywczych mogą powodować ciężkie stany nadciśnieniowe.
Norma przewiduje od 5 do 15 g soli dziennie na osobę, naturalnie zdrową. Dla nadciśnieniowców zaleca się ok. 1 g soli dziennie (jeśli lekarz nie zaleci inaczej). Więcej należy nam się wtedy, gdy się pocimy, a więc podczas letnich upałów, w tropikach lub przy ciężkiej fizycznie pracy, przy hutniczych piecach itd. Pot zawiera ok. 0,5% soli (NaCL). Przy bardzo długich, męczących wysił-kach fizycznych, np. u sportowców na zawodach, utrata potu może wynosić do 10 I z 50 g NaCL oraz wieloma biopierwiastkami. W takich wypadkach trzeba uzupełnić ich utratę, pijąc nie wodę słodką, lecz lekko osoloną i to solą kopalną.
Szczególnie korzystna jest woda mineralna — bogata w rozmaite biopierwiastki. Na całym świecie cieszy się dobrą sławą — nie tylko u sportowców — radziecka woda mineralna, pochodząca z Gruzji, o nazwie „Borjomi”. Poszukują jej w wielu krajach, gdyż zawiera ok. 6% składników mineralnych, m. in. sód, potas, magnez, wapń, żelazo, chlor, brom, jod, siarkę i wiele węglanów.
Pot to nie tylko słona woda. Jest w nim jeszcze całe mnóstwo innych składników, jak: aminokwasy, mocznik, witaminy (
Leave a reply