Kiedy łamie w kościach, bolą stawy i mięśnie, przypisujemy te dolegliwości reumatyzmowi. Jest to oczywiście duże uproszczenie. Istnieje bowiem wiele różnych chorób reumatycznych, odmienne są przyczyny ich powstawania i niejednakowy mają przebieg.
Do najcięższych chorób reumatycznych zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (dawnej zwane gośćcem przewlekłym postępującym) i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Nie leczone obie mogą doprowadzić do trwałych zniekształceń, a w konsekwencji do inwalidztwa. Niezwykle zdradliwa jest też gorączka reumatyczna, atakująca przecież dzieci i młodzież. Mówi się o niej, nie bez racji, że „liże stawy, a kąsa serce”. Przyczyny tych chorób dotąd są nieznane. W każdym razie wymagają wcześnie podjętego, systematycznego leczenia oraz ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza.
Z chorób reumatycznych najbardziej rozpowszechniona jest choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, nazywana inaczej gośćcem zwyrodniającym. Jest ona w dużej mierze wynikiem starzenia się całego organizmu, a w szczególności stawów. Ujawnia się przeważnie po 40 roku życia, choć może wystąpić i u ludzi młodych, np. po przebytym urazie. Może zaatakować wszystkie stawy, najczęściej jednak umiejscawia się w tych, które są najbardziej obciążone, tzn, stóp, kolanowych i biodrowych oraz w stawach kręgosłupa. Choroba ta jest wynikiem zużycia się tkanki chrzęstnej wskutek zachodzących w organizmie procesów starzenia, a występuje przeważnie u ludzi, których poszczególne stawy są nadmiernie obciążone lub długo pozostają w przymusowej pozycji. Chorobie tej sprzyja otyłość, płaskostopie, wady postawy, dźwiganie nadmiernych ciężarów itp. Gościec zwyrod- niający umiejscawia się też często w stawach palców rąk (powstają wtedy blisko paznokci twarde guzki), ale zarówno w tych jak i innych stawach nie doprowadza do usztywnienia ani do tak dużych zniekształceń jak to ma miejsce w reumatycznym zapaleniu stawów.
Leave a reply