ła poprawę, ale niewspółmiernie mniejszą niż ta, która zażywała cynk.
Grupa czwarta, zażywająca cynk i witaminę A, odczuła zdecydowaną poprawę, ale reakcje były tu zróżnicowane. Otóż 8 osób stwierdziło, że ich skóra stała się o wiele mniej tłusta, niż przed leczeniem, a trądzik zniknął. Reszta, która już przedtem była bezskutecznie leczona antybiotykami, oświadczyła, że leczenie cynkiem daje doskonałe rezultaty, o wiele lepsze od tych, które uzyskiwano po leczeniu tetracykliną.
Szwedzcy lekarze podkreślają, że małe nawet ilości cynku przynoszą poprawę w wypadku trądziku, a także zastarzałe, uporczywe i ciężkie stany można wyleczyć tym środkiem (zob. też str. 75).
Od lat wiedziano, że duże niedobory witaminy A czynią skórę suchą, łuszczącą się i przedwcześnie pomarszczoną. Można ją jednak doprowadzić do normalnego, zdrowego wyglądu. Witaminę A magazynowaną w wątrobie potrafi uruchomić cynk. Gdy jest on obecny w organizmie w dostatecznej ilości, witamina ta pomaga m. in. na cerę.
Naturalnie, że nie zawsze cynk może wyleczyć dolegliwości skórne. Na przykład niedobory witamin z kompleksu B mogą powodować chroniczne egzemy lub skórne wypryski. Także łuszczyca (psorias/s) bywa wywołana niedoborem witamin z grupy B, szczególnie kwasu foliowego. Im więcej go brakuje, tym cięższy jest przebieg tej choroby.
Bywa, że niedobór żelaza może powodować również zaczerwienienie i swędzenie skóry. Pewna 62-letnia kobieta cierpiała przez pół roku na fatalne swędzenia, choć poza tym była zupełnie zdrowa. Okazało się, zresztą przypadkiem, że ma wielkie braki żelaza w organizmie. Po tygodniu zażywania tego składnika — dolegliwość minęła. We wszystkich przypadkach, gdy się wie, czego organizmowi brak, leczenie jest łatwiejsze i szybsze.
Leave a reply