Jednym z istotnych czynników zapobiegania jest odpowiednia dieta. Od najmłodszych lat należy unikać wszystkich składników w pożywieniu, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi.
Do potraw, które rzadko powinny gościć na naszym stole należą potrawy mączne, kluski, pieczywo. Są to złożone węglowodany, których przyswojenie przez organizm wymaga dużej objętości wody, co w następstwie obciąża pracę serca. Trzeba raczej spożywać więcej jarzyn, które zawierają moczopędny potas uwalniający organizm od nadmiaru wody. Z tym również łączy się sposób przyrządzenia potraw. Np. ziemniaki – są one bardzo bogate w sole potasu, ale gdy gotuje się je obrane, bez skórki, potas przechodzi do wody, którą wylewamy do zlewu. Natomiast ziemniaki gotowane w łupinach zatrzymują swoje bogactwo. Dlatego ziemniaki obrane po ugotowaniu plus twarożek i mleko to najzdrowsza dieta wieczorna. Równie ważne jest mięso wołowe bogate w żelazo, pełne białka, a ubogie w tłuszcze.
W zasadzie 30-40 letni człowiek może jeść wszystko. Lecz nie wolno być grubym! Zagadnienie polega bowiem również na objętości pożywienia – nadmiernego wypełniania żołądka. Gdy jesteś już około 50-tki, w czasie gościnnej uczty chcesz być zdrowym – poczęstuj sąsiada, odmów sobie.
Trzecim istotnym czynnikiem zapobiegania jest ruch, umiarkowany wysiłek fizyczny. Chociaż serce jest tym podstawowym mięśniem decydującym o krążeniu krwi, to jednak kurczenie się mięśni kończyn dolnych a szczególnie mięśni ud, przesuwa słup krwi przeciw prawu ciążenia z dolnej części ciała do serca. Odciąża to mechniczną pracę serca o jedną trzecią. Ruch jest ponadto najlepszym środkiem uspokajającym, który neutralizuje działanie stresu emocjonalnego i przemęczenie umysłowe, przeciwdziała bezsenności nieraz skuteczniej niż powszechnie używane środki. Dlatego spacer szybki czy umiarkowany zalecany jest przed snem.
Leave a reply