Zdarza się jednak, że matka z różnych względów nie jest w stanie karmić dziecka piersią i od początku musi karmić je sztucznie. Na rynku jest specjalnie spreparowane mleko w proszku oraz różne mieszanki, dostosowane do wieku dziecka. Jeśli trzeba z nich korzystać, najlepiej poradzić się lekarza, który ustali najodpowiedniejszy sposób żywienia. By uniknąć nieustannego przygotowywania mieszanek, można od razu przyrządzić większą ilość, na cały dzień, rozlać do buteleczek, przykryć czystym gazikiem i pasteryzować przez 10 minut pod przykryciem. Po wystudzeniu buteleczki przechowuje się w lodówce, na dnie. Początkowo karmi się dziecko 7 razy dziennie, a następnie 6 razy. Od piątego miesiąca przechodzi się zwykle na 5 karmień. Jeśli jednak dziecko jest głodne i płacze, trzeba je nakarmić wcześniej. Ale gdy śpi, lepiej go nie budzić. Pól godziny różnicy nie jest problemem.
Wiadomo, że idealna czystość wszystkiego, z czym styka się niemowlę, jest podstawowym obowiązkiem matki. Ale w wypadku sztucznego karmienia jest to szczególny obowiązek. Niemowlę nie otrzymujące naturalnego pokarmu, jest bowiem pozbawione bariery ochronnej, jakiej mu on dostarcza, czyli jest bardziej podatne na wszelkie infekcje i zarazki.
Dzieciom karmionym sztucznie, w odpowiednim czasie również podaje się soczki, przeciery, zupki jarzynowe, a często także witaminy, oczywiście tylko te, które zaleci lekarz. Od 10-12 miesiąca życia można podawać dziecku posiekaną drobniutko polędwicę, parówki oraz gotowane mięso, np. w postaci pulpetów. W tym czasie dziecko jada również kompoty, kisiele, herbatniki itp.
Żywienie dziecka we wczesnym dzieciństwie, czyli w 2 i 3 roku życia, jest już inne niż w wieku niemowlęcym. Jego waga ulega potrojeniu. Jednocześnie wzrost zwiększa się zwykle o 25 cm. Natomiast malec w okresie wczesnego dzieciństwa przybywa zwykle 2 kg rocznie na wadze, a jednocześnie rośnie około 9 cm. W związku z tym jego zapotrzebowanie na kalorie jest niższe niż zapotrzebowanie niemowlęcia. Dziecko w tym wieku powinno wypijać przynajmniej pół litra mleka dziennie, jeść ser, masło, mięso, chude ryby, a także warzywa i owoce. Wystarcza mu zwykle cztery posiłki, w przypadku tzw. niejadków można wprowadzić 5 posiłków, ale mniej obfitych. W zasadzie dziecko jada to, co wszyscy domownicy. Tyle że potrawy przyprawia się zwykle nieco inaczej. 1 jeszcze jedno. Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia, nie karmić go na siłę!
Leave a reply