25 studentom wolontariuszom uniwersytetu w Zurichu (Szwajcaria) podawano po 7 porcji kawy w ciągu 3 godz. (w sumie 1 kwartę). Po 8 dniach powtórzono doświadczenie, podając taką samą ilość czystej wody. Za każdym razem badano mocz. Było w nim o 50% mniej witaminy po wypiciu kawy niż po wypiciu wody. Kawa bowiem zniszczyła wiele witaminy Bi w ich organizmach. Badano też kawę bez kofeiny, ale wyniki były takie same. Bo to nie sama używka niszczy łiaminę, ale pod jej wpływem zwiększa się wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Podobne doświadczenia przeprowadzono na Hawajach z herbatą. Otóż napój ten też nie jest bez winy. Jeśli się pije go dużo i to mocnego naparu, działa on niszcząco na łiaminę.
Dializa również niszczy witaminę Bi. Zastanawiano się, dlaczego pacjenci poddawani temu zabiegowi na oddziałach nefrologicz- nych nabierają nieraz starczego wyglądu. Jako przykład przytoczmy ) wypadek 60-letniego mężczyzny, który był poddawany dializie i po niej popadł w apatię, krańcowe wyczerpanie i znużenie, a także miał trudności z przypomnieniem sobie najprostszych spraw. Kiedy mu podano witaminę Bi, już po 3 dniach wrócił do formy, odzyskał pamięć i zdolność abstrakcyjnego myślenia, a po 5 dniach stan jego był w normie.
Czasem niedobór witaminy Bi może być jedną z przyczyn depresji, można też wyleczyć chorego z melancholii odpowiednimi dawkami tego składnika. Bywa, że niewytłumaczona śmierć niemowlęcia w wieku od 1 do kilku miesięcy („crib death”) jest spowodowana brakiem łiaminy. Zjawia się wtedy zez (przy beri-beri jest on u dzieci charakterystyczny), a badanie krwi wykazuje wyraźny \ niedobór tiaminy. Gdy podawano ją przez 6 miesięcy — dzieci \ zdrowiały. Ponadto sztuczne karmienie nieodpowiednio przygoto- \wanym pokarmem łatwo może niemowlę doprowadzić do beri-beri.
W okresie ciąży, szczególnie w ciągu ostatnich dwu miesięcy, a także podczas karmienia, zapotrzebowanie na tiaminę organizmu kobiety ogromnie wzrasta.
Leave a reply