Starsi ludzie z powodu kłopotów z uzębieniem wolą jarzyny gotowane i dokładnie rozdrabniane, zamiast surowych i w ten sposób „gubią” ze swego jadłospisu część tiaminy. Poza tym jadają ze względu „na wątrobę” lub „na żołądek” białe pieczywo, unikając ciemnego, razowego chleba, kasz z pełnego przemiału ziarna, czyli wielu produktów, które zawierają właśnie witaminę B(. A potem się mówi, że „staruszek zapomina, bo ma sklerozę”. To może wcale nie być skleroza, tylko poważny niedobór tiaminy.
Jadanie dużej ilości potraw mącznych, wyłącznie białego pieczywa, ciast i słodyczy nie tylko nie dostarcza witaminy Bi organizmowi, ale cukier, skrobia i w ogóle węglowodany bardzo podnoszą zapotrzebowanie na ten składnik.
Trzeba też pamiętać, że alkohol utrudnia przyswojenie przez organizm tiaminy. Nie mówiąc już o tym, że sprzyja powstawa-
Nadmiar w jadłospisie potraw konserwowanych w puszkach lub słojach również powoduje zubożenie żywności w łiaminę. Według Zakładu Wartości Odżywczej Żywności Instytutu Żywności i Żywienia ), jeśli sterylizacja trwa 25 do 28 min., to spadek zawartości witaminy Bi wynosi 20 do 25%, a witaminy B6 — 3—6%. Gdy sterylizacja trwa 35 do 45 minut, witaminy Bi ubywa 30 do 58%, a B6 — 10 do 17%. Doświadczeniem tym objęto tylko te 2 witaminy, badając je w mieszance warzywno-mięsnej. W „wekach”, czyli przy pasteryzowaniu domowym sposobem, ubytek może być jeszcze większy. Cały proces bowiem musi trwać dłużej, szczególnie gdy chodzi o przetwory mięsne i warzywa bogate w białko, by nie dopuścić do powstawania trującego jadu kiełbasianego.
Kawa niszczy w naszych organizmach witaminę Bj co najmniej w 50%. Warto to podkreślić, ze względu na społeczne znaczenie tego faktu w naszym kraju, gdzie napój ten trafił „pod strzechy”, mimo że obecnie nie jest łatwo dostępny.
Leave a reply