ZIOŁA I WITAMINY

Wróćmy do postaci ziół. Do najczęstszych należą proszki i produkowane na ich bazie granulaty. „Herbapol” produkuje m.in. Choleg- ran, czyli sproszkowaną Cholagogę, Gastrogran ze sproszkowanego Digestosanu, Nervogran z Nerwosanu, Reumogran z Reumosanu, Urogran z Urosanu i Betagran, który od razu został opracowany w formie granulatu. Granulaty uważane są za najbardziej wskazane i najbardziej wygodne formy zażywania ziół, choć nie do każdego zioła i nie w każdym przypadku dadzą się stosować. Trudno bowiem podawać dzieciom lub niemowlętom ziele w postaci proszku – nie każdy proszek da się wymieszać z miodem i nie każde dziecko zechce taki miód jeść. Można więc sproszkować tylko te zioła, których dawkowanie daje się łatwo oznaczyć. Dawki te, z wyjątkiem środków odżywczych, takich jak siemię lniane i konopne, nasienie kozieradki czy liść pokrzywy, są bardzo małe. Stąd druga wskazówka ogólna – ziół sproszkowanych jako silniej działających od naparu czy odwaru nie wolno przedawkowywać.

Oczywiście nasuwa się tu jeszcze porada natury praktycznej. Czy warto mieć młynek elektryczny do mielenia ziół? Jest to duże ułatwienie, z drugiej jednak strony młynek trzeba czyścić, aby jedno ziele nie pachniało drugim. W tym celu wystarczy po zmieleniu jednego pachnącego ziela przemieć dwie trzy łyżki cukru i cukier ten dosypać do sproszkowanego ziela, nawet wówczas, gdy należy ono do tzw. środków gorzkich, a więc wątrobowych i trawiennych. Liczyć się trzeba tylko z tym, że rozrzedzenie cukrem osłabi nieco działanie preparatu, dla zrównania należy więc dawkę nieznacznie zwiększyć.

Przy okazji warto zaznaczyć, że cukier nie odgrywa żadnej roli w leczeniu ziołami, każdy napar czy odwar można więc osłodzić. Czasami takie osłodzenie może popsuć smak odwaru, ale nigdy nie zmniejszy czy zmieni siły jego działania.

I ostatnia wreszcie, ale ważna uwaga, przy zażywaniu proszków. Chodzi o to. żeby sproszkowane środki ziołowe popijać zimnym a nie gorącym płynem. Wtedy, kiedy pijemy coś gorącego robimy często mimowolny wdech dla ostudzenia płynu i z tym wdechem możemy wciągnąć proszek do tchawicy, co najczęściej prowoduje długotrwały i męczący kaszel.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>