Zarówno lecznicza, jak i smaczna jest nie tylko natka i korzeń, ale i nasiona. Właściwości lecznicze ma pietruszka dzięki zawartym w niej składnikom: w korzeniu – olejki eteryczne, flawonoidy, kumaryny i śluzy, a także sole mineralne, w natce – witaminy A, B, C, PP i K oraz sole mineralne – wapń, potas, fosfor, mangan.
Korzenie są środkiem moczopędnym i rozkurczowym, zmniejszają napięcia mięśni gładkich dróg moczowych i jelit, pobudzają apetyt. Nasiona wchodzą w skład niektórych leków, np. Fitolizyny.
Trzeba częściej sięgać po dynię. Niezależnie od wartości smakowych jest ona cenną rośliną leczniczą. Miąższ zawiera cukier, lecznicze sole mineralne, np, potas, wapń, magnez i żelazo oraz witaminy A, C, B i PP. W nasionach znajduje się ok. 50 proc. tłuszczu, fitosterole, kwasy organiczne oraz związki zwane ku- kuribitacynami. Świeże nasiona skutecznie niszczą robaki pasożytnicze w przewodzie pokarmowym człowieka. Świeża dynia jest środkiem na zaparcia, a gotowana przeciwdziała twardnieniu tętnic. Podaje się ją przy dolegliwościach nerek, wątroby, pęcherza moczowego, przy zaburzeniach przemiany materii i schorzeniach krążeniowych. W jedzeniu nie można pomijać innych warzyw – pomidorów, marchewki, sałaty, fasoli, groszku, selerów, porów i ogórków.
Leave a reply