Zdawałoby się, że witaminy B2 potrzeba nam bardzo niewiele, ta ilość jest bardzo ważna. Dopiero w ostatnich latach ) odkryto, że ryboflawina przedłuża życie krwinek i odgrywa razem z kwasem foliowym ważną rolę w produkcji nowych czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Ponadto pomaga w utrzymaniu poziomu żelaza. Jest też związana z procesem przyswajania żelaza. Proponuje się nawet, aby przy podawaniu tego pierwiastka np. osobom anemicznym, podawać im również witaminę B2 oraz kwas foliowy.
Lekarze stwierdzają, że często kobiety ciężarne mają niedobory żelaza oraz kwasu foliowego, więc aplikowanie tych składników wraz z witaminą B2 może być dla nich i dziecka wprost zbawienne.
Praktycznie biorąc, większość zapotrzebowania na witaminę B2 zaspokajają głównie mleko i sery. Ale mleka powinno się pić 3 kubki dziennie. Szczególnie wtedy, gdy się pracuje fizycznie, uprawia sport itp., gdyż wówczas wzrasta zapotrzebowanie na ten składnik (na każde 1000 kalorii — 0,7 mg witaminy B2).
Prócz mleka i serów dobrymi źródłami ryboflawiny w naszych warunkach mogą być warzywa liściaste zielone, pełne ziarno, czyli razowy chleb, no i mniej dostępne, bo drogie lub rzadkie w sprzedaży: wątroby, nerki i w ogóle mięsa.
Są też pewne czynniki, które obniżają poziom witaminy B2 w naszym ustroju. Mogą to być pewne zażywane leki, lub pewne dolegliwości. Na przykład przy niedoczynności i nadczynności tarczycy organizm potrzebuje więcej ryboflawiny. Pewne środki stosowane w psychiatrii, pigułki antykoncepcyjne mogą blokować jej działanie. Ryboflawinę niszczy też kwas borny, a — jak obliczono — wchodzi on w skład ponad 400 produktów domowego użytku, jak choćby niektóre środki piorące.
Związek ten dobrze znosi podwyższone temperatury, ale nie lubi światła i jest rozpuszczalny w wodzie. Dlatego gotowanie środków spożywczych bez przykrycia i odlewanie wywarów powoduje poważne jego straty. Niszczą też witaminę B2 antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne i wszelkie pigułki uspokajające. Obliczono, ile i jakich witamin z grupy B traci się przy nieumiejęt-nym rozmraażaniu mięsa. Badanie dotyczyło mięsa wołowego odmrażanego na świetle, poza lodówką, przez 14—15 godz. Oto wykaz ubytków ).
Leave a reply